Obec Zvole
ObecZvole

Uchování a zpřístupnění předmětů a archiválií obce Zvole

Uchování a zpřístupnění předmětů a archiválií obce Zvole

Vážení a milí občané,

vedení obce Zvole, společně se skupinou spoluobčanů a rodáků připravuje projekt

Uchování a zpřístupnění předmětů a archiválií

zobrazující život obce Zvole v minulých stoletích.

„Naše Zvole“

Z tohoto důvodu se na Vás obracíme o pomoc se získáním (zapůjčením) jak trojrozměrných artefaktů, tak i fotografií a písemností, které by nám umožnily, připomenout a zobrazit život v naší obci v minulých dobách. Prosíme Vás, zda byste obci pro tuto výstavu nevěnovali historické předměty, věci i fotografie po svých předcích, které máte uloženy doma, případně nezapůjčili vhodné historické písemnosti, nebo alespoň neumožnili jejich ofocení, pro potřeby připravované výstavky.  Pro vaši informaci Vám zasíláme rámcový koncept projektu. Prosíme, abyste se s projektem seznámili
a podle jednotlivých tematických oblastí nám nabídli fotografie, listiny
a předměty, které by se pro připravovaný projekt hodily. Předměty s popisem, prosím, předejte na obecní úřad, kde se budou shromažďovat
a následně zde byly vystaveny. Protože celý projekt bychom chtěli realizovat do konce května, prosíme o předání věcí do konce března 2023. 

Za vedení obce Mgr. Radek Kól  starosta obce

za realizátory projektu manželé Strakovi, PhDr. Ctirad Lolek

 

Cíl projektu

Uchování a zpřístupnění trojrozměrných předmětů, listinných dokumentů
a fotografické dokumentace, zobrazující některé stránky společenského a kulturního života obce a instrumenty jejího řízení v minulých stoletích.

 

Umístění výstavy

Část zasedací místnosti a přístupové místnosti v I. patře budově obecního úřadu Zvole, Zvole čp .123,  78901 Zábřeh

Místnost je pro plánované využití, tj. současné aktivity a nově navržené expozice, dostatečně prostorná. Propojení obou aktivit umožní jak občanům obce, tak
i návštěvníkům, trvale se seznamovat s předměty a dokumenty, které v obci její obyvatelé využívali v minulosti. Ve vedlejší místnosti je umístěna obecní knihovna. Výhodou je, že z přístupového schodiště je přímý vstup do kanceláří obecního úřadu. Toto umožní zajištění vstupu do uvažovaných prostor i náhodným zájemcům
pod dozorem pracovníků obecního úřadu.

Obnova a využití

Expozice by měla především uchovat trojrozměrné předměty, listinné a fotografické dokumenty, které by v krátké době zanikly. Veškeré předměty, zobrazující některé stránky společenského a kulturního života obce a instrumenty jejího řízení v minulých stoletích. Umožní, jak občanům, především mladé generaci, ale i návštěvníkům obce se seznamovat z bohatostí života obyvatel obce Zvole. Jednotlivé exponáty zčásti pochází ze soukromé sbírky a budou postupně doplňovány. Všechny exponáty budou řádně evidovány. Postupně budou také nafoceny a digitálně umístěny na portál obce Zvole. Dostupné písemné materiály budou okopírovány a z kopií budou vytvořeny
pro potřebu návštěvníků i obyvatel písemné soubory.  

Forma a obsah

Exponáty historické expozice budou umístěny do prosklených a prosvětlených skříní.  V průčelí místnosti budou umístěny dvě prosklené skříně pro vystavení  původních lidových krojů z obce Zvole a kroje používané při lidových slavnostech v obci
před rokem 1950.  Pod okny budou vystaveny větší trojrozměrné předměty. Skříně jsou ze 2/3 proskleny a ve spodní třetině je zásuvka pro umístění předmětů a listin.  Rovněž zde budou umístěny zachovalé místní cedule. Jednotlivé předměty budou označeny popiskami.

Tematické oblasti

  • Cenné listiny
  • Instrumenty vládnutí v obci
  • Významní občané
  • Významné stavby obce   
  • Škola
  • Povodně a protipovodňová opatření  - Sázava, Morava
  • Vývoj zemědělství
  • Hasiči
  • Společenský život
  • Literatura o obci Zvole

 

Datum vložení: 24. 1. 2023 13:12
Datum poslední aktualizace: 24. 1. 2023 13:13
Autor: Správce Webu

Aktuálně

Mobilní aplikace

mobilní aplikace V OBRAZE

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18
1
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Svoz odpadu

Únor 2023
Po Út St Čt So Ne
30 31
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
11 12
13 14 15 16
17 18 19
20 21
22
23 24 25 26
27 28
1 2 3
4 5